Historia pióra

Historia pisma oraz narzędzi piśmienniczych dokumentują postęp człowieka na przełomie wieków. Prehistoryczny człowiek posługiwał się maczugą w celu przetrwania, jednak odkrył też, że zaostrzone kamienie, za pomocą których może przekazać informacje w postaci wyrytych na ścianach jaskini rysunków, posiadają znacznie większą wartość. Pierwotne kształty były podstawą dla dzisiejszych symboli, znaków i liter.

Wbrew pozorom pióro wieczne powstało znacznie wcześniej niż znany nam dzisiaj długopis czy nawet ołówek. Pierwsze narzędzie przypominające dzisiejsze pióro wieczne zostało odkryte w grobowcu Tutenchamona przez Howarda Cartera w 1922 roku. Był to przedmiot na kształt zaostrzonej z jednej strony trzcinowej rurki umieszczonej w miedzianej oprawce z atramentem. Podobne instrumenty piśmiennicze odnaleziono też podczas wykopalisk w dolinie rzeki Bazar – Darii w Pamirze.

W VI w.n.e. zakonnicy przepisujący księgi zaczęli wykorzystać specjalnie cięte wieczne pióra, ktróre przetrwały bardzo długo dzięki temu, że samo pisanie było sztuką znaną tylko wtajemniczonym, jednak na przełomie XVII i XVIII wieku pióro gęsie przestało już wystarczać. Główną wadą była konieczność częstego ścinania końcówki, aby nadać jej stożkowy kształt umożliwiający pisanie.

Najważniejsze daty w historii piór wiecznych

35 tys. lat p.n.e. – pierwsze piktogramy naskalne malowane dłońmi
3000 r. p.n.e. – pismo klinowe Babilończyków i Chaldejczyków (znaki klinowe ryte rylcem na glinianych tabliczkach)
650 r. p.n.e. – egipskie pismo hieroglificzne (znaki rysowane lub malowane atramentem z sadzy na papirusie)
320 r. p.n.e. – pióra z brązu i kałamarz w starożytnym Rzymie
XV wiek n.e. – gęsie pióro najpopularniejszym artykułem piśmiennym
1452-1519 – szkice piór napełnianych atramentem (zaostrzonych walców zatykanych korkami) autorstwa Leonarda da Vinci
1657 r. – przyrządy ze stalówkami i zbiornikami na atrament zwane „wiecznymi piórami”, wykonane ze złota, srebra i kości słoniowej (Paryż)
1797 r. - początek produkcji metalowych piór ze zbiorniczkiem na kilkudniowy zapas atramentu (Mediolan)
1808 r. – pierwszy w Anglii patent na pióra z metalu dla Bryana Donkina
1878 r. – „The Automatic”: metalowe pióro z gumowym zbiornikiem, piszące po naciśnięciu zbiorniczka kciukiem
1884 r. – pióro Regular – pierwsze pióro podobne do współczesnych (ze spływakiem dwu- i trzykanałowym), opatentowane przez Lewisa Edsona Watermana
1884 r. – pióro Regular – pierwsze pióro podobne do współczesnych (ze spływakiem dwu- i trzykanałowym), opatentowane przez Lewisa Edsona Watermana
1894 r. – wprowadzenie przez Parkera najsłynniejszego systemu napełniania pióra „lucky curve”
koniec XIX w. – wprowadzenie systemu „safety”, zwanego też bezpośredim, a polegającego na zakraplaniu atramentu szklanym kroplomierzem
1897 r. – wynalezienie przez Roya Conklina systemu „crscent filler” (gumowy zbiornik wciąga atrament po naciśnięciu przycisku w kształcie półksiężyca)
1907 r. – metoda dźwigienkowa, opatentowana przez W.A. Sheaffera
1912 r. - Waterman wprowadził otwór na monetę która pełniła rolę przycisku system ten nazywał się „coin filler”
1917 r. - Parker „Trench Pen” oraz „Swan” i „Etopia” Aurory (1936r.) na atrament w granulkach na potrzeby wojska”
1921 r. – pióro Parker Duofold – dwa razy większa, piszące dwa razy dłużej, dwa razy droższe
1933 r. – pióro Parker „Vacumatic” z oryginalnym systemem napełniania (gumowa przegroda wytwarzająca podciśnienie)
1935 r. – wprowadzenie przez Jifa Watermana szklanego naboju
1940 r. – pióro Parker 51 – jedno z najsłynniejszych wiecznych piór (nazwa upamiętnia 51 lat istnienia firmy)

Analizując historie piór narzuca nam się wniosek, że są to przede wszystkim lata pracy nad sytemem napełniania oraz poszukiwań najbardziej skutecznych i wydajnych materiałow. Celem było stworzenie systemu napełniania możliwie jak najłatwieszego w użyciu a jednocześnie precyzyjnemu i wydajnemu. Po dziś dzień niestety długopisy wypadają w tej swerze troszkę lepiej przez co pióra zostały domeną ludzi przywiązanych do tradycji, ceniących piękno i duszę narzędzi, którymi się posługują. Pióro to także synonim luksusu, który charakteryzuje swojego właściela.

Regulamin i polityka prywatności
TAG: pióro wieczne, długopisy, pióra kulkowe, pióro laban, srebrne pióro, sterling silver, kałamarz, System reklamy Test bibularz linki


Copyright © 2012. All Rights Reserved.
Designed by ArtForceOne Web Design